Spektakl „MOKOSZ” I Festiwal Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie I 26.06.2022

20.06.2022

26 czerwca (niedziela) w ramach Festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury na dużej scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprezentują się studenci IV roku Wydziału Teatru Tańca AST w Bytomiu.

MOKOSZ 
Choreografia: Eryk Makohon
Asystentka choreografa: Agnieszka Bednarz-Tyran
Muzyka: Anna Maria Huszcza
Scenografia: Eryk Makohon
Kostiumy: Anna Drobczyk
Reżyser i realizator światła: Michał Wawrzyniak
Realizacja dźwięku: Szymon Schaefer
Wykonanie elementów scenograficznych i obsługa sceny: Marian PawskiKrzysztof Kowolik
Koordynacja: Agnieszka Czichy
Promocja: Agnieszka CzichyMarcelina Kubies
Obsada: Martyna Dyląg, Jori Gerula, Sandra Guzowska, Zuzanna Jeglorz, Patrycja Marszałek, Kacper Mucha, Natalia Myczewska, Jakub Nawrot, Maja Pinczewska, Karolina Stępień, Dawid Tas, Adam Zuber

Spektakl w choreografii i reżyserii Eryka Makohona zbudowany jest wokół figury bogini Mokoszy, jako słowiańskiego archetypu kobiecej boskości, witalności i płodności. 

Motyw Mokoszy, „matki ziemi” oraz  przenikanie się pierwiastków anima/animus, w odniesieniu do szerokiego kontekstu społecznego i kulturowego, służą poszukiwaniu formy, w której materializuje się współczesna kobiecość, żeńska energia oraz konstruuje się pełnia osobowości. 

Synergia ruchu, obrazu i dźwięku przyjmują formę współczesnego teatru tańca. Twórcy spektaklu, w idei teatru post-dramatycznego, odchodzą od struktur fabularnych i konsekwentnie prowadzonych postaci. Fragmentaryczne obrazy, budowane za pomocą ruchu i działań postacie zbiorowe przenikają się z oryginalną muzyką, polskiej kompozytorki, Anny Marii Huszczy. Tak budowany spektakl, podejmuje „kinestetyczny” dialog z widzem.    

Spektakl powstawał w rozpisanym w  czasie procesie, obejmującym zgłębianie zagadnień, czerpiących z tradycji teatralnej (budowanie roli poprzez działanie fizyczne, obecność w działaniu fizycznym, organiczność, stymulowanie poziomu pre-ekspresywnego, ekstatyczność, nawiązania do rytuału, praca wg zasady „ciało-umysłu w działaniu”).

Wizualną warstwę spektaklu oprócz ruchu buduje minimalistyczna w formie scenografia autorstwa Eryka Makohona.

26 czerwca 2022 | godz. 20:30
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Duża Scena

Czas trwania: 45 min.