Janusz Skubaczkowski

Janusz Skubaczkowski – tancerz, pedagog

Podobnie, jak inni najważniejsi przedstawiciele krakowskiego tańca doby przemian ustrojowych, swoją karierę rozpoczął w latach osiemdziesiątych w studenckim teatrze tańca „Kontrast” Jacka Tomasika. Był uczestnikiem warsztatów takich nauczycieli, jak Assane Konte, Martin Sonderkamp, Peter Pleyer, Conrad Drzewiecki czy Melissa Monteros.

W latach 1995-2000 był tancerzem Śląskiego Teatru Tańca. Jego pierwszą bytomską premierą było Takie nic w choreografii Jacka Łumińskiego; brał też udział w innych przedstawieniach tego autora, a także w spektaklach Henrietty Horn, Sama Costy oraz rekonstrukcjach choreografii Poli Nireńskiej i Conrada Drzewieckiego.

Aktywny jako pedagog. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zaczął zajmować się także jogą, której elementy- wzięte z metody Iyengara - włączył do swojego warsztatu pracy. Przez szereg lat prowadził zajęcia w Domu Kultury „Krakowiacy”; pracował tam między innymi z członkiniami działającego wówczas w tej instytucji nieistniejącego już kolektywu Hoplaa – m.in. Barbary Bujakowskiej i Dominiki Knapik. W 1999 i 2000 roku uczył w bytomskiej szkole baletowej. Od roku 2006 wykładowca krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego, od powołania Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu – także w tej jednostce.

Dziekan Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu od roku 2016. 

Źródło - taniecpolska.pl