Mewa | reż. Franciszek Szumiński

Mewa  spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie

Reżyseria: Franciszek Szumiński
Choreografia: Paweł Urbanowicz
Tekst: Antoni Czechow
Tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Scenografia: Aleksandra Grabowska
Kostiumy: Aleksandra Grabowska
Opracowanie muzyczne: Franciszek Szumiński
Reżyseria oświetlenia: Franciszek Szumiński
Realizacja oświetlenia: Michał Wawrzyniak
Realizacja dźwięku: Szymon Schaefer
Obsługa sceny: Marian Pawski, Krzysztof Kowolik
Koordynacja, promocja: Agnieszka Czichy
Obsada: 

Świat w jakim przyszło nam żyć jest dla nas samych niezrozumiały. Rzeczywistość wymyka się pojęciom, wartości poprzednich pokoleń nie wytrzymały próby czasu. Pozostały jako ratunek: sentymentalne hasła albo ucieczka w hedonizm. Horyzont rozciąga się zbyt szeroko. Potrzeba czegokolwiek o co można się zahaczyć, niech to będzie miłość, gniew, praca, sztuka, rodzina, przyjaźń, cokolwiek… 

Jesteśmy nieuzbrojeni, niewyposażeni, rzuceni na głęboką wodę. Czasami nachodzi nas poczucie, że bierzemy udział w zbiorowym śnie, bardzo realistycznym śnie lub jakbyśmy płynęli w tłumie ludzi, niesieni jego ruchem; zapominamy o sobie, zapominamy w końcu o samym tłumie, bezmyślnie trwamy. Pozostaje tylko ruch. Dni, tygodnie, miesiące zlewają się ze sobą. Śpimy. Otaczamy się ludźmi, tworzymy ciasne kręgi, próbujemy utrzymać się wspólnie na powierzchni, złapać jeszcze jeden oddech.  

Chcemy spojrzeć na siebie, młodych ludzi wchodzących w życie i wychodzących naprzeciw światu bez fałszu. Mewa jest próbą odpowiedzi na pytanie jaką wspólnotę potrafimy zbudować, kim dla siebie jesteśmy i do czego jest nam potrzebny drugi człowiek. 

Być może osiągnęliśmy punkt, w którym nie można już określić, czy to, co mówimy, to same kłamstwa, czy też kłamiąc nie mówimy czegoś bardziej prawdziwego od nas samych. Mimo wszystko miejmy w pamięci słowa Voltaire'a: „My tu gadu gadu, a publiczność zaczyna się nudzić.


Premiera: 2020
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filia w Bytomiu
s. 105


Partnerzy:
Teatr Rozbark
Miasto Bytom


Informacje:
Biuro Promocji AST w Krakowie 
Filii w Bytomiu
ul. Piłsudskiego 24a
41-902 Bytom
tel. 32 283 02 72
500 577 454
teatrwtt@ast.bytom.pl
www.ast.bytom.pl


Zdjęcia: 
Julia Banduch 
Marta Chrobak