Bartłomiej Błaszczyński

W 2012 ukończył PWSFTviT w Łodzi. Na XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych nagrodzony trzema nagrodami indywidualnymi.

Aktor Teatru Śląskiego w Katowicach. Stworzył ponad trzydzieści ról z czego blisko jedna trzecia pierwszoplanowych. Za swój debiut otrzymał nagrodę im. Andrzeja Nardellego, Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców i nominację do Złotej Maski, do której nominowany był łącznie trzy razy, otrzymując nagrodę za rolę w spektaklu Dwanaście krzeseł. W 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuk teatralnych.

Za debiut reżyserski w spektaklu „Kamienie” (według własnej adaptacji prozy Grażyny Jagielskiej pt. „Miłość z kamienia”), dostał się do finału XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Trzy lata później jego drugi spektakl „Staś i Zła Noga” powtórzył to osiągnięcie zdobywając także wiele nagród na istotnych festiwalach (m.in. Grand Prix festiwalu Mała Boska Komedia, II Nagroda na Festiwal Prapremier w Bydgoszczy). Jego trzeci spektakl „What the heil?!” powstał dzięki stypendium Marszałka Województwa Śląskiego i Stypendium Młoda Polska. Był to jego debiut dramaturgiczny.

Student Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego na Wydziale Reżyserii. Jego filmy dostały się na takie festiwale jak Jeunesse Tout Courts, Prix Europa, Zoom zbliżenia, Doc Against Gravity, Monstrale Film Festival, CineFest, Play Poland Film Festival.

Uczestnik konferencji naukowych na Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Śląskim i Akademii Górniczo-Hutniczej. Współautor publikacji poświęconej wirtualnej rzeczywistości na IEEE VR 2020 w Atlancie.

Zagrał w wielu etiudach, filmach, serialach, teatrach telewizji, pracuje głosem nagrywając słuchowiska i reżyserując je.