Bożena Sękala

Absolwentka Szkoły Baletowej w Bytomiu i Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Tańczyła na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu i Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1985 r. jako nauczyciel a obecnie wicedyrektor do spraw artystycznych, w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu. Od 2015 r. jest również starszym wykładowcą w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Pracowała jako juror w Ogólnopolskich Konkursach Tańca dla uczniów szkół baletowych w Gdańsku i Wrocławiu, była pedagogiem baletu w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Jej uczniowie osiągali wysokie miejsca na Ogólnopolskich Konkursach Tańca im. Wojciecha Wiesiołowskiego w Gdańsku oraz w międzynarodowych konkursach tańca takich jak: Golden Pointe Choise w Szczecinie, Concours International De Danse „Odyssee De La Danse” w Lyonie (Francja), XIV Concorso Inernacionale Di Danza „Citta Di Rieti” w Rieti (Włochy), trzykrotnie finalistki w  Paryżu – Concours International De Danse Classique „Le Chausson D’Or”. W swojej 40-letniej karierze zawodowej przygotowała dziesięć dyplomów w OSB w Bytomiu a jej absolwentki tańczą na niemal wszystkich polskich scenach. Podejmują studia taneczne, choreograficzne i pedagogiczne w kraju: UMFC w Warszawie i za granicami : w Linz – IDA, w Rotterdamie – Codarts, Palucca Hochschule – Dresden i „LCDS w Londynie”.

Stworzyła prace choreograficzne: „A gwiazdy i księżyc do dziś nucą tę pieśń”, muzyka Michael Flatley, „Sfery z dawnych lat”, muzyka Ottorino Respighi. Była autorką choreografii spektakli i lekcji  dyplomowych . Zrealizowała  krótkie filmiki wykorzystane w koncertach (między innymi „Ujęci w kadrze…” 2016), reżyserowała wiele koncertów szkolnych.

Brała udział w konferencjach naukowych, szkoleniach oraz podnosiła swoje kwalifikacje w zajęciach warsztatowych między innymi z: Pierrette Mallarte i Nicole Cavallin (Opera Paryska); Nicalai de Lusignan (Rotterdamse Dansacademie), Marc Spradling (Frankfurt Ballet Williama Forsythe’a); Barbara Sier-Janik, Liliana Kowalska, Teresa Memches, Andrzej Glegolski, Ewa Wycichowska, Alain Bernard, Rick Schussel (New York).

Uczestniczyła w programie Erasmus+ dla uczelni wyższych w Folkwang University of the Arts w Essen w Niemczech (2016). Napisała i zrealizowała projekt badawczy „Barre au sol jako technika wspomagająca warsztat aktora tancerza”(2016).

Prowadziła warsztaty tańca klasycznego w ramach Międzynarodowego Projektu TWINS 2010.

Współpracowała z francuskim choreografem Jean Claude Gallotta i nauczycielami tańca ze szkół zaangażowanych w projekcie z Grenoble i Essen.

Otrzymała nagrody i odznaczenia: Nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, nagroda II stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce (2016), Nagrody  Prezydenta Miasta Bytomia (2007, 2010), honorową odznakę „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), wyróżnienie dla pedagoga na I Międzynarodowym Konkursie Baletowym „Złote Pointy 2008” w Szczecinie, Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2006), kilkunastokrotnie Nagrody Dyrektora Szkoły, Podziękowanie Prezydenta Miasta Będzin (1994).