Spektakl „43 przypadki szczęścia” w wykonaniu studentów i absolwentów WTT

2 sierpnia 2018

31 lipca odbyła się prezentacja spektaklu pt. „43 przypadki szczęścia” w reżyserii i choreografii Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej w przepięknej, zabytkowej przestrzeni Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. W spektaklu udział brali studenci oraz absolwenci Wydziału Teatru Tańca, Akademii Sztuk Teatralnych. 

Spektakl inspirowany jest historycznym wydarzeniem w szybie Zimnola kopalni „Polska” na terenie Świętochłowic, gdzie pod koniec XIX wieku 43 górników zostało "odciętych od świata" poprzez zawalenie stropu kopalni. Po 8 dniach pod ziemią zostali uratowani, a fakt, że wszyscy przeżyli uważa się za cud. Czwórka aktorów – tancerzy odnosi się ruchem do sytuacji z przeszłości. W krótkich etiudach tanecznych składających się na spektakl opowiadają o skrajnych sytuacjach górniczej katastrofy – od ociężałego poczucia przytłoczenia pod ziemią, przez panikę i próbę ratowania siebie i innych, po euforię związaną z cudem życia. Zdarzenia spod ziemi wyciągnięte są na jej powierzchnie, odwrócona perspektywa przynosi inny sposób patrzenia na wydarzenie.

Spektakl powstał na terenie Wież KWK kopalni „Polska” w Świętochłowicach, gdzie we współpracy z Centrum Śląskiej w czerwcu 2017 roku w ramach festiwalu „Industriada 2017” odbyła się premiera spektaklu. Kolejno, zaadaptowany został do przestrzeni starego warsztatu mechanicznego w Muzeum Śląskim w Katowicach. Prezentacja spektaklu na terenie EC Szombierki dofinansowana jest z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Living Space Theatre to teatr stworzony przez absolwentów krakowskiej AST – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i Wydziału Aktorskiego. „43 Przypadki Szczęścia” to druga produkcja zespołu – tym razem we współpracy choreograficznej z Sylwią Hefczyńską-Lewandowską oraz produkcyjną z Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. W repertuarze teatru znajdują się takie spektakle jak: „Kaj dzias”, „Hey! You!”, „Tuż przed”, „Drgania”, „Uroczysko”.

Więcej o grupie, działalności teatralnej i społecznej na stronie: http://www.livingspacetheatre.com/.

Zdjęcia: ZELD.