Superbohaterów 10/9

Superbohaterów 10/9

Spektakl dyplomowy studentów IV roku WTT w Bytomiu: „Superbohaterów 10/9”

Superbohaterach 10/9:

 „Rozdzielam niebo od ziemi. Każdy musi się zdecydować. Wte czy wewte. Widz czy aktor. Zapłacił czy mu zapłacono. No to spadam! Idę w górę! Kurtyna”

  Ignacy Karpowicz Balladyny i Romanse

Aktor na sprzedaż.

Aktor daje z siebie i od siebie to, co uważa za najlepsze. Chcąc zaistnieć na scenie w swym najlepszym wydaniu, sięga po najlepsze składniki ze spiżarni, jaką jest dla teatru zbiór najwyśmienitszych dzieł literatury.

To spotkanie.

Spotkanie SUPERBOHATERÓW. W ich światach i przenikanie się tych światów w ich spotkaniach. Światów stworzonych przez SUPERSTWÓRCÓW: Szekspira, Mickiewicza, Słowackiego… To spotkanie aktora z jego wymarzoną postacią z najwyższej półki. Z najwyższej półki dramatu, który zna prawie każdy czytający człowiek na świecie. To próba powiedzenia widowni, my nadal istniejemy od setek lat, po narodzinach w głowach naszych autorów aż do opadnięcia kurtyny. W setkach realizacji teatralnych, w tysiącach wieczornych przedstawień, w dziesiątkach opracowań, lektur szkolnych i interpretacji znawców literatury. To próba zrozumienia odwiecznych problemów nękających człowieka.

Czym dzisiaj jest żądza władzy, niezaspokojone pragnienie miłości, szalone zatracenie się w chęci zemsty, duma, pogarda, wyrzuty sumienia, zdrada, utrata zmysłów, nienawiść, oślepiająca i przecząca rozsądkowi szalona miłość.

To również walka.

Walka o przetrwanie! Dzisiaj miejsce naszych SUPERBOHATERÓW często zajmują MIERNOTY – bohaterowie popkultury. Postaci bez twarzy. W otaczającym świecie, który podlega powolnemu zbydlęceniu i zmasowieniu. Bohater bez twarzy daje możliwość identyfikowania się z nim całej masie gawiedzi liczącej tylko na tanią rozrywkę.

To obrona.

Obrona najwyższych wartości, prezentowanych przez najwyższej miary szlachetnych nawet w swych nieszlachetnych postępkach SUPERBOHATERÓW TRAGICZNYCH.

Błażej Peszek

Reżyseria / koncepcja / scenariusz / reżyseria świateł / scenografia: Błażej Peszek

 Obsada: Joanna Chułek, Patryk Durski, Katarzyna Gorczyca, Magdalena Herman, Kamil Joński

Anna Kamińska, Paweł Korczyk, Maciej Kosteczka, Krystian Łysoń

 Asystenci / ruch sceniczny / choreografia: Piotr Wach, Natalia Dinges

Kostiumy: Katarzyna Stasiak

 Realizacja świateł: Kamil Rogański

Realizacja muzyki: Marcin Aleksiej

Premiera: 5.01.2015 WTT w Bytomiu

14/15/16.01.2015 godz. 18.00, Pałac Młodzieży w Katowicach

 Czas trwania: Ok. 70 min.

fot. Inqubator Teatralny & Jakub Urbański

autor plakatu: Maciej Kosteczka

„SUPERBOHATERÓW 10/9”