„Superbohaterów 10/9” czyli rzecz o nowej produkcji Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST w Krakowie

29.12.2014

Już 5 stycznia 2015 r. o godz. 18.00 na sali 105 premiera najowszej produkcji Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, tym razem dyplom drugiej grupy studentów IV roku WTT w reż. Błażeja Peszka „Superbohaterów 10/9”.

Superbohaterów 10/9 – o spektaklu…

„Rozdzielam niebo od ziemi. Każdy musi się zdecydować. Wte czy wewte. Widz czy aktor. Zapłacił czy mu zapłacono. No to spadam! Idę w górę! Kurtyna”.

Ignacy Karpowicz „Balladyny i Romanse”

Aktor na sprzedaż.

Aktor daje z siebie i od siebie to, co uważa za najlepsze. Chcąc zaistnieć na scenie w swym najlepszym wydaniu, sięga po najlepsze składniki ze spiżarni, jaką jest dla teatru zbiór najwyśmienitszych dzieł literatury.

To spotkanie.

Spotkanie SUPERBOHATERÓW. W ich światach i przenikanie się tych światów w ich spotkaniach. Światów stworzonych przez SUPERSTWÓRCÓW: Szekspira, Mickiewicza, Słowackiego… To spotkanie aktora z jego wymarzoną postacią z najwyższej półki. Z najwyższej półki dramatu, który zna prawie każdy czytający człowiek na świecie. To próba powiedzenia widowni, my nadal istniejemy od setek lat, po narodzinach w głowach naszych autorów aż do opadnięcia kurtyny. W setkach realizacji teatralnych, w tysiącach wieczornych przedstawień, w dziesiątkach opracowań, lektur szkolnych i interpretacji znawców literatury. To próba zrozumienia odwiecznych problemów nękających człowieka.

Czym dzisiaj jest żądza władzy, niezaspokojone pragnienie miłości, szalone zatracenie się w chęci zemsty, duma, pogarda, wyrzuty sumienia, zdrada, utrata zmysłów, nienawiść, oślepiająca i przecząca rozsądkowi szalona miłość.

To również walka.

Walka o przetrwanie! Dzisiaj miejsce naszych SUPERBOHATERÓW często zajmują MIERNOTY – bohaterowie popkultury. Postaci bez twarzy. W otaczającym świecie, który podlega powolnemu zbydlęceniu i zmasowieniu. Bohater bez twarzy daje możliwość identyfikowania się z nim całej masie gawiedzi liczącej tylko na tanią rozrywkę.

To obrona.

Obrona najwyższych wartości, prezentowanych przez najwyższej miary szlachetnych nawet w swych nieszlachetnych postępkach SUPERBOHATERÓW TRAGICZNYCH.

Błażej Peszek

reżyseria / koncepcja / scenariusz / reżyseria świateł / scenografia: Błażej Peszek
asystenci / ruch sceniczny / choreografia: Piotr Wach, Natalia Dinges
kreacja i wykonanie: studenci IV r. Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie im. L. Solskiego: Joanna Chułek, Katarzyna Gorczyca, Magdalena Herman, Anna Kamińska, Patryk Durski, Kamil Joński, Paweł Korczyk, Maciej Kosteczka, Krystian Łysoń
kostiumy: Katarzyna Stasiak
realizacja świateł: Kamil Rogański
realizacja muzyki: Marcin Aleksiej
grafika: Maciej Kosteczka
produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu
współpraca: Pałac Młodzieży w Katowicach, Miasto Ogrodów

Gramy: 14/15/16.01. 2015 – Pałac Młodzieży w Katowicach