Beyond Front@: Bridging Periphery Project

05.06.2024

Z radością informujemy, że bytomska filia AST w ramach porozumienia o współpracy Beyond Front@: Bridging Periphery Project podejmuje międzynarodowe działania edukacyjne i bierze udział w integracji oraz prezentacji wyższych szkół tańca w Chorwacji w okresie 7-9 czerwca 2024 roku. Podczas wizyty w Zagrzebiu studenci IV roku Wydziału Teatru Tańca zaprezentują spektakl taneczny Miękka ciemność, powstały w ramach zaliczenia przedmiotu Taniec fizyczny pod opieką pedagogiczną dr Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej. Poza pokazami spektakli, inicjatywa obejmuje m.in. międzynarodowe prezentacje ofert możliwych współprac i programów studiów uczelni czy sesje pitchingowe i networkingowe i będzie częścią DANCE WEEK FESTIVAL. Polskim partnerem i operatorem projektu Beyond Front@ jest Krakowski Teatr Tańca.

Reprezentacja Uczelni/koordynacja wyjazdu: Dyrektor Biura Obsługi AST Filii w Bytomiu mgr Agnieszka Osman-Tura

Reprezentacja Uczelni/opieka pedagogiczna/choreografia: dr Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

Wsparcie techniczne, realizacja światła: Michał Wawrzyniak

Studenci IV roku Wydziału Teatru Tańca: Maria Błęka, Gabriela Chojecka, Joanna Dębska, Andżelika Fafanów, Aleksandra Heral, Magdalena Kawecka, Marika Kornacka, Michał Konopka, Antoni Kudelko, Sandra Marmon, Adrianna Helena Mrowiec, Szymon Szymański, Justyna Taborska, Aniela Turkot, Zofia Wojtkowska, Zofia Żwirblińska

Wsparcie koordynacyjne i organizacyjne: Alicja Kubies

Tłumaczenia, promocja: Alicja Kubies, Julia Kędzia

Zamazane, ciemne zdjęcie. Większość kadru zajmuje pochylona kobieta. Jej długie włosy unoszą się i rozwiane są na wszystkie strony. Jest ubrana na czarno, na rękach widoczne są gumki do włosów założone na nadgarstki. W tle widać trawę i kłosy.

O PROJEKCIE

Beyond Front@: Bridging Periphery Project ma na celu integrację międzynarodową tanecznych uczelni wyższych, prezentację ich programów oraz efektów nauczania i wspólne działania o charakterze edukacyjno-artystycznym.

W trakcie trwania projektu odbędą się 3 międzynarodowe spotkania studentów i przedstawicieli uczelni:

  1. Latem 2024 roku w  Zagrzebiu (Chorwacja);
  2. Wiosną 2025 roku w Budapeszcie (Węgry);
  3. Jesienią 2025 roku  (Słowenia).

Ostatnie wydarzenie będące podsumowaniem projektu odbędzie się w Vitlycke w Szwecji wiosną 2026 roku. W projekcie poza AST Filią w Bytomiu uczestniczą:

ADU – Odsjek plesa, Akademija dramske umjetnosti / Dance Department, Academy of Dramatic Art, University of Zagreb / Wydział Tańca Akademii Sztuk Dramatycznych, Uniwersytet w Zagrzebiu (Chorwacja)

Akademia Sztuk Dramatycznych jest najstarszą chorwacką instytucją szkolnictwa wyższego oferującą programy studiów w zakresie sztuk performatywnych i audiowizualnych. W ramach wydziałów teatru, filmu i tańca obejmuje prawie wszystkie aspekty sztuki dramatycznej na poziomie praktycznym, artystycznym, teoretycznym i naukowym.

Akademia składa się z wydziałów: Aktorskiego, Dramaturgii, Reżyserii Teatralnej i Radiotechnicznej, Tańca, Produkcji (teatr) oraz Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej, Kinematografii, Montażu i Produkcji (film). Dzięki takiej strukturze, która łączy prawie wszystkie zawody związane ze sztukami performatywnymi i audiowizualnymi, Akademia zapewnia swoim studentom szeroki praktyczny i teoretyczny wgląd w praktyki teatralne i filmowe. Zachęca to również do kreatywnego nawiązywania kontaktów między studentami różnych sztuk podczas studiów i ich przyszłej współpracy zawodowej po ukończeniu studiów

Akademia uczestniczy w programie ERASMUS + i współpracuje na różnych polach z uniwersytetami z całego świata, m.in. z Serbii, Albanii, Słowenii, Macedonii Północnej, Słowacji, Czech, Belgii, Polski, Szwecji, Finlandii czy Niemiec.

https://www.adu.hr/

MTE – Magyar Táncművészeti Egyetem / Hungarian Dance University / Uniwersytet Tańca (Węgry)

Węgierski Uniwersytet Tańca to uczelnia państwowa zlokalizowana w Budapeszcie, której celem jest przyczynianie się do rozwoju społeczeństwa i promowanie węgierskiej kultury poprzez wysokiej jakości programy w dziedzinie sztuki tańca. Uniwersytet został założony w 1950 roku jako Państwowy Instytut Baletu. Status uniwersytetu tańca otrzymał w 2017 roku. Obecnie uczelnia oferuje studia licencjackie i magisterskie w zakresie sztuki tańca i choreografii ze specjalizacjami w balecie klasycznym, tańcu ludowym i tańcu współczesnym.

Węgierski Uniwersytet Tańca ma zróżnicowane relacje krajowe i międzynarodowe. Utrzymuje kontakty z wieloma instytucjami zajmującymi się tańcem na całym świecie; najbardziej intensywne więzi łączą ich z akademiami w Wiedniu, Dreźnie, Moskwie, Oulu, Pekinie, Rotterdamie, Sankt Petersburgu i Zagrzebiu.

https://mte.eu/en/homepage/

DANCE WEEK FESTIVAL

Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego w Zagrzebiu to festiwal taneczny z jedną z najdłuższych tradycji w Europie i Chorwacji oraz jeden z największych festiwali tańca w regionie. W ciągu 40 lat istnienia festiwal zaprezentował ponad 1000 uznanych na całym świecie artystów, a także konsekwentnie wspierał, produkował, prezentował i promował prace chorwackich artystów tańca. Sponsorem festiwalu jest Mirna Žagar, uznana na całym świecie producentka tańca. Festiwal jest produkowany przez Chorwacki Instytut Ruchu i Tańca (HIPP). Festiwal z HIPP jako ramieniem produkcyjnym przyczynił się do podniesienia świadomości chorwackiego tańca na arenie międzynarodowej, a także przewodził inicjatywie rozwoju pierwszego specjalnie wybudowanego obiektu dla tańca w Chorwacji: Zagreb Dance Centre, które zostało otwarte w 2009 roku.

Festiwal opowiada się za umiejętnościami tanecznymi, różnorodnością ekspresji, a także bardziej sprawiedliwym i zdrowszym społeczeństwem, potwierdzając siłę tańca do transformacji i jego pozytywny wpływ na społeczeństwo jako takie. Zastanawia się nad tą rzeczywistością – dla kogo tańczymy, jak tańczymy, dlaczego tańczymy, czyj to taniec?  Podczas swojego nieprzerwanego trwania Festiwal przyczynił się do decentralizacji i popularyzacji chorwackiej sceny tanecznej i zbudował sieć nowych miejsc pracy dla tancerzy zarówno w kraju jak i za granicą.

https://danceweekfestival.com/en/home/

PROGRAM

7 czerwca (piątek)

Godz. 20:00 | Dance Communication Lab – prezentacja tancerzy z Chorwacji, Węgier, Słowenii, Rumunii i Polski, choreografia Matjaz Faric | Zagreb Dance Center

Godz. 21:00 | Spektakl taneczny w wykonaniu Matei Bilosnic | Zagreb Dance Center

Godz. 22:00 | Integracja studentów z Chorwacji, Węgier i Polski | Cafe Bar Vespa


8 czerwca (sobota)

Godz. 18:00 | Występ studentów ADU (Chorwacja) | Croatian Dance Academy

Godz. 20:00 | występ studentów AST Filii w Bytomiu (Polska) | Zagreb Dance Center

Godz. 20:40 | występ studentów MTE (Węgry) | Zagreb Dance Center

Godz. 22:00 | mix-up studentów


9 czerwca (niedziela)

Godz. 10:30 | Prezentacja Dance Communication Lab dla uczniów szkół średnich z Chorwacji i Słowenii | Zagreb Dance Center

Godz. 11:00 – 14:00 | Prezentacje uniwersyteckie i prezentacje programów dla młodych tancerzy, sesje pitchingowe i networkingowe | Zagreb Dance Center


MIĘKKA CIEMNOŚĆ

Czarno-białe zdjęcie skał. W lewej części fotografii ledwie widoczna w mroku kobieca sylwetka. Na dole fotografii głowa młodej, ciemnowłosej dziewczyny z profilu. Dziewczyna przygląda się skale i bada ją prawą dłonią, na której widoczne są pierścionki.

w miękką ciemność

wchodzimy

otwieramy oczy

pozwalamy by kamień

i kolor

stały się czymś innym

w tym co jest

znikamy

kolory są fioletowe

w tym co jest 

i znika

może kolory są fioletowe

gdyż wiem że ciemność jest miękka

i nigdy nic nie jest tym samym

jest zawsze tym samym

jest tobą i mną

wchodząc wychodzimy

kolory są fioletowe

w tym co jest

i znika

może kolory są fioletowe

gdyż wiem że ciemność jest miękka

Jon Fosse

Spektakl został zrealizowany w ramach zaliczenia z przedmiotu Taniec fizyczny. Eksplorowaliśmy obszary związane z niewygodą, lękiem i obawą. Wyruszyliśmy w teren, aby sprawdzić się w nieprzewidywalnych warunkach natury. Wystawiając się na ryzyko pogłębialiśmy wiedzę i świadomość ciało-umysłu, poszerzając tym samym możliwości ruchowe i wyrazowe. Zderzając się z zapadającym mrokiem wzmacnialiśmy intuicję cielesną, zawierzając jej.

Miękka ciemność jest o oswajaniu niewygody, zmiękczaniu ostrych krawędzi, otulaniu ciemnością, a przede wszystkim o zawierzeniu intuicji ciała.

Opieka merytoryczna i artystyczna – dr Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

Udział biorą studenci IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu:

Justyna Taborska

Asia Dębska

Szymon Szymański

Zosia Wojtkowska

Michał Konopka

Ola Heral

Marika Kornacka

Gabriela Chojecka

Aniela Turkot

Magdalena Kawecka

Antoni Kudelko

Zofia Żwirblińska

Andżelika Fafanów

Sandra Marmon

Maria Błęka

Adrianna Mrowiec

Światła – Michał Wawrzyniak

Specjalne podziękowania dla dr Adriany Świątek i Tomasza Copika oraz Mateusza Soleckiego

Autorki zdjęć: dr Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, dr Adriana Świątek.