Wizyta w Pekińskiej Akademii Tańca (BDA) | 17-20.10.2024
31.10.2024
W mijającym tygodniu prodziekan WTT dr Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, jako reprezentantka Akademii Sztuk Teatralnych wzięła udział w ceremonii założenia World Dance Education Alliance (WDEA) oraz w International Dance Deans Forum . Wydarzenia te odbyły się w połączeniu z uroczystymi obchodami 70-tej rocznicy powstania Pekińskiej Akademii Tańca (BDA).
WDEA & International Deans Forum
AST WTT jest członkiem-założycielem WDEA pośród 18 innych instytucji reprezentujących świat tanecznej/teatralnej edukacji akademickiej. Głównym celem WDEA jest promowanie globalnej integracji i rozwoju tanecznej edukacji w duchu otwartości i różnorodności, wspólne podnoszenie jakości tanecznej edukacji poprzez wzmacnianie współpracy i innowacji, wspieranie różnorodności kulturowej, poprzez zachowanie i promowanie poszczególnych kultur tanecznych. Ma to swoje odzwierciedlenie w symbolu graficznym WDEA, inspirowanym obrazem Henri Matisse’a La Danse – pięć kolorów odnoszących się do pięciu kontynentów złączonych w tanecznym kręgu, niczym pięć sylwetek z dzieła francuskiego malarza. Obecnie do Alliance przystąpiło 70 instytucji z całego świata; Europy, Azji, Afryki, obydwu Ameryk i Oceanii. Podczas uroczystości odbyło się spotkanie członków założycieli WDEA, przyjęcie konstytucji WDEA, wybranie przewodniczącego i vice-przewodniczącego oraz sekretarza WDEA, a także kilkadziesiąt prezentacji instytucji/uczelni/programów/głównych celów edukacyjnych w ramach Międzynarodowego Forum Dziekanów i Władz pod głównym hasłem poszukiwania Przyszłości Tanecznej Edukacji.
Jubileusz BDA
Niezwykle bogate były uroczystości jubileuszowe Beijing Dance Academy. Obok oficjalnych przemówień, podsumowań 70-ciu lat rozwijania chińskiego procesu edukacji tanecznej, prezentacji filmu z archiwalnymi i współczesnymi obrazami obejmującymi lata 1954-2024, odbyło się także otwarcie Muzeum Tańca, wręczenie prezentów i gratulacji od zaproszonych gości oraz prezentacja studentów w lekcjach przygotowanych przez nauczycieli poszczególnych departamentów. Pięknym gestem były podziękowania dla nauczycieli-pionierów BDA, obecnie dziewięćdziesięciolatków, którzy przybyli na uroczystą galę. Dzień zakończył się dwugodzinnym przedstawieniem studentów BDA prezentowanym w National Center for Performing Arts.
Prezentacja WTT
Wizyta w Chinach była szansą na bezpośrednie spotkanie z przedstawicielami edukacji tanecznej z całego świata. Dzięki rozmowom, wymianom, prezentacjom mieliśmy możliwość przybliżenia naszej Akademii, a w szczególności programu Wydziału Teatru Tańca szerokiej grupie nauczycieli, dyrektorów, badaczy, artystów zainteresowanych współpracą w obszarze edukacji i sztuki. Mamy nadzieję na nawiązanie i rozwijanie wielokierunkowej współpracy międzynarodowej w różnych obszarach m.in. wymiany studenckiej, warsztatowej wymiany pedagogów, współtworzenia projektów badawczych angażujących studentów i wykładowców oraz prezentacji akademickich prac artystycznych. Chiny – do zobaczenia!